Java hry, 3gp filmy, Animace, Schémata ke stažení zdarma, HTML kódy, Programy ke stažení zdarmaZajímavé články

Toshiba má unikátní miniaturní notebook s váhou 779 gramů!

Společnost Toshiba začala dodávat na český a slovenský trh svůj nejnovější miniaturní notebook Portégé R500, který je ve své kategorii jedním z nejlehčích a nejmenších přenosných počítačů na světě. Ten má navíc neuvěřitelnou výdrž až 12,5 hodin na jedno nabití! V tomto případě se navíc nejedná o ultralevný notebook s různými omezeními, jakými jsou třeba Asus Eee PC nebo CloudBook od Everexu, ale naopak jde o řešení pro náročnější uživatele s řadou speciálních vlastností.
Využívá k tomu nejnovějších technologií doposud nepoužitých u zařízení pro běžné spotřebitele. Při prvním setkání s R500 každého upoutají jeho miniaturní rozměry 283 × 215,8 × 19,5 - 25,5 milimetru a velmi nízká hmotnost pouhých 779 g. Navíc může obsahovat i 7 milimetrů tenkou DVD vypalovačku, která zapisuje i čte všechny typy CD i DVD disků a váží neuvěřitelných 92 gramů.

Miniaturních rozměrů R500 bylo docíleno také efektivním zmenšením základní desky, která zabírá pouze 25 % plochy notebooku a váží 20 gramů. Celý systém stojí na technologii Intel Centrino Duo a procesoru Intel Core 2 Duo U7600, jenž má každé ze svých dvou jader taktováno na 1,2 Ghz (FSB 533 Mhz a L2 cache 2 MB). Jedná se ULV (Ultra Low Voltage) procesor vyžadující ke svému chodu minimum energie. Pro práci v systému a aplikacích je k dispozici 2GB DDR2 paměť (667 Mhz). Jako grafický čip byl zvolen Intel GMA 950 s možností sdílet až 256 MB paměti.

Další zajímavostí je 12.1“ širokoúhlý displej s dlouhou očekávaným LED podsvícením. Tato technologie při zachování všech kvalit TFT displeje i jeho zobrazovacích vlastností šetří značně energii, což je i jedním z důvodů, proč vydrží R500 v provozu se šestičlánkovou baterií a SSD pevným diskem až 12,5 hodin. Rozlišení displeje je 1 280 x 800 bodů a další jeho zajímavou vlastností je schopnost používat k podsvícení i okolní světlo. Venku za denního světla pak stačí zapnout speciální reflektivní systém a světlo dopadající na displej bude použito po svém odrazu jako podsvícení!


Model se SSD diskem v kombinaci s DVD vypalovačkou přijde na náš trh během února 2008, v současnosti jsou k dispozici modely se SSD diskem bez vypalovací mechaniky (Portégé R500-10U) a nebo modely s klasickým 2,5" pevným diskem 160 GB i s vypalovačkou (Portégé R500-11C, K a Z).

Pro připojení do domácí či firemní sítě lze použít gigabitovou síťovou kartu nebo WiFi. Bezdrátová komunikace probíhá ve standardech 802.11 a/b/g a Draft-N. Nechybí ani Bluetooth 2.0 s EDR. O ochranu dat se stará systém Toshiba EasyGuard, jehož nejdůležitější součástí je čtečka otisků prstů, zabraňující neoprávněnému spuštění systému.Doporučená koncová cena Portégé R500 s operačním systémem Microsoft Windows Vista Business Edition je v ČR 53.990,- Kč bez DPH, na Slovensku pak 67.990,- Sk bez DPH.

Žádné komentáře